Kristal Krep Kumaş

Krep kumaşlar dökümlü ve salaş bir görünüme sahip olan kumaşlardır. Kristal Krep kumaş giyim sektöründe kullanılmaktadır. Vücuda yapışmayan dökümlü özelliği sayesinde kadın giyimde sıklıkla tercih edilmektedir. Ayrıca tesettür giyim için de uygun bir kumaş türüdür.

Kristal Krep Kumaş Nedir?

Bu tür kumaş nedir diyecek olursanız bu kumaş ince ve dökümlü bir kumaştır. Bu kumaşlar tekstil ürünlerinde kullanılır. Ayrıca hazır giyim sektöründe de kristal krep kumaşlar kullanılmaktadır.

viskon kumaş

Kristal Krep Kumaş Özellikleri

Kristal krep kumaş özellikleri kullanılan ipliğe göre değişmektedir. İpek iplikten üretilen kristal krep kumaşlar oldukça yumuşak ve dökümlü olur. Bu kumaşlar eşarp üretiminde kullanılan kumaş türlerinden birisidir.

Bu kumaş türünün bir özelliği de kırışmaz olmasıdır. Bu yüzden hazır giyim sektöründe de en popüler kumaş türlerinden birisidir. Bu kumaşlar etek ve şort dikiminde de kullanılmakta olan bir kumaş türüdür.

Hızlandırılmış Modelistlik Kursları İçin Tıklayınız

Kristal krep Kumaş Kullanım Alanları

Bu kumaş üretim alanları genellikle tekstil ürünleridir. bu kumaş ince ve dökümlü olduğu için hazır giyim sektöründe kullanılmaktadır. Tesettür giyimde etek, tunik üretiminde de kullanılmaktadır.

Bu kumaşlar etek ve şort dikiminde de kullanılan bir kumaştır. İnce ve dökümlü olması nedeni ile yaz ayları için uygundur. Giyim sektöründe bu kumaşlar büyük ilgi gören kumaş türlerindendir.

Kristal Krep Kumaş Avantajları

Bu kumaşların avantajları olarak her mevsim giyim özelliğine sahip olmalarını söyleyebiliriz. Hem yaz ayları için hem de kış ayları için kullanılabilir. Bu kumaşlar terletmeyen bir özelliğe sahiptir. İpek, yün ya da viskozdan üretilmektedir. Krep kumaşlar dökümlüdür ve kırışmazlar. Yazlık, empirme, taşlanmış, pamuklu, ipek gibi farklı krep kumaş çeşitleri de bulunmaktadır.

Bu Kumaş Dezavantajları

Kristal krep kumaş dezavantajları olarak söylenecek ilk özellik dikiminin zor olmasıdır. Bu kumaşlar overlok istemektedir. Overlok yapılmazsa kenarları açılabilir. Kumaşların bir başka dezavantajı ise yüksek sıcaklıkta yıkanmaya ve makine ile yıkamaya uygun olmamasıdır. Bu yüzden elde yıkama gerektirir.

Bu Kumaşlar İç Gösterir mi?

Kristal krep kumaşlar iç göstermez. Bu yüzden tesettür giyimde de oldukça sık kullanılır. İnce olmalarına rağmen iplik özelliklerinden dolayı iç göstermezler. Tabi iç göstermemesinde iplik kalitesi de önemlidir.

Bu Kumaş Esnek Mi?

İnce salaş ve dökümlü bir özelliğe sahiptir. Bu kumaş elbise, etek, pantolon, şort ve eşarp gibi hazır giyip sektöründe pek çok üründe kullanılmaktadır. Bu kumaş özellik olarak esnek bir özelliğe sahip değildir.

Bu Kumaş Nasıl Yıkanır?

Kristal krep kumaşların 30 ya da 40 derece suda elde yıkanması tavsiye edilir. Ayrıca renginin solmaması için de güneş ışığında kurutmamalısınız.

Kalıp Çıkarırken Dikkat Edilecek Noktalar: https://www.modelistlik.gen.tr/kalip_cikarirken_dikkat_edilecek_noktalar.html

Tüplü Kumaş Özellikleri