Modelistlik Maaşları

Modelistlik Maaşları

Moda sektörü, günümüzde tüm dünyada hazır giyim ağırlıklı olarak ilerleyen ve uluslararası şubelere sahip büyük markaların yanı sıra daha küçük ölçekli ulusal markalar ve yerel işletmelerinde pay sahibi olduğu oldukça geniş bir ekonomik alandır. Dünyanın her yerinde temel bazı giyim parçalarının üretimi ve hedef kitle olan müşterilere ulaştırılması şeklinde işleyen sektör, tasarım, üretim ve lojistik, satış ve pazarlama gibi alanlardan oluşsa da bu işin en can alıcı kısmı üretim aşaması olarak nitelendirilmektedir.

Üretim aşaması tasarımla başlar ve seri üretimle devam eder. İşte bu üretime başlanabilmesi için modelleme evresinin gerçekleşmesi gerekir. Modelleme bu alanda uzmanlaşmış modelistler tarafından yapılır. Moda sektöründe kendilerine oldukça kritik bir pay biçilen modelistlere çok farklı yerlerde rastlamak mümkündür. Çok uluslu moda markaları adı altında çalışan ve yaptıkları modeller tüm dünyanın giyim trendini etkileyen modelistler olduğu gibi daha lokal ya da bireysel çalışan modelistler de vardır. Modelistlik maaşları bu farklı çalışma ve istihdam yerleri sebebiyle çeşitlilik göstermektedir. Tamamen freelance çalışma sistemine sahip bir modelist kendi modelistlik maaşlarını kendi belirlerken, buna karşılık sabit bir yerde çalışan modelistin kazancı daha düzenli bir maaş şeklinde ödenir.

Modelistlik Mesleği Ücretleri Ne Kadardır

Modelistlik mesleği ücretleri ne kadardır sorusu, bu sektöre yönelmek ve ileride moda üzerine çalışmak isteyen kişiler tarafından ve halihazırda sektörün içinde bulunan kişilerce sıkça sorulmaktadır. Sabit bir maaş uygulaması bulunmayan modelistlikte, çeşitli maaş istatistikleri bulunmakla beraber, bu maaş skalaları net bir kesinlik içermez. Ortalama olarak 5000 Türk Lirası bandına tekabül eden modelistlik maaşları, asgari ücret uygulamasının sürdürüldüğü ülkemizde minimum asgari ücretle maaşlandırılabilecek şekilde gerçekleşebilirken, genellikle yetenek, tecrübe ve network gibi mesleğe katma değer katan artılarla yükselmektedir.

Modelistlik Ücreti

Modelistlik ücreti ortalama olarak 5000 Türk Lirası olarak belirlenmiş olsa da daha tecrübeli modelistler 10.000 Türk Lirası ve üstü maaşlara da sahip olabilmektedirler.

Bunun yanı sıra, yurtdışı menşeili yabancı markalarla çalışan bir modelist, ödeme sistemi çalıştıkları markanın yerel para birimi üzerinden maaş hesabı yapılarak maaş aldıkları taktirde, döviz olarak maaş alabilme imkanına sahip olmakta ve bu da aylık kazançlarını çok daha fazla katlayabilmelerini sağlamaktadır. Bir modelist kendi bireysel çalışmalarıyla bağımsız bir iş kolu faaliyeti sürdürdüğünde kendi ücret skalasını bizzat kendi belirleyeceğinden ötürü, kazancı sabit bir ücrete bağlanamaz ve aldığı işle ölçülür.

Modelistlik

Twitter adresimiz: https://twitter.com/modelistlikk