Yeni Ümit Moda Akademisi

Modelistlik Kitabı

Modelistlik Kitaplarıyla Teorik Bilginizi Güçlendirin

Tekstil firmasında stilistten sonra gelen ve bir kıyafet oluşturma sürecinin önemli bir parçası olan modelistler, son zamanların revaçta olan mesleklerindendir. Modelistlik kitapları, modelistlik kursları ve sertifikaları gibi pek çok bilgiyi bulabileceğiniz bu meslek gün geçtikçe kendisini geliştirmekte ve istihdam sayısını da arttırmaktadır. Özellikle bilgisayar destekli olarak gelişen modelistler, büyük tekstil firmalarında kolayca iş bulabilir. Sektöre önce modelist yardımcısı olarak başlayanlar, pratik yaptıktan ve sürece hakim olduktan sonra modelistliğe terfi etmektedir.

İyi Bir Modelistin Görevleri Nelerdir?

Modelistlerin iş sürecini anlatmadan önce kendiniz bu anlamda nasıl geliştirebileceğinizle ilgili bir kaç küçük bilgi verelim. Öncelikle ekip çalışmasına yatkın olmanız gerektiğini ve özellikle stilist ile uyumlu bir şekilde çalışmanız gerektiğini bilmelisiniz. Çünkü modelistler tasarım ekibinin tümüyle işi olan insanlardır. Ayrıca modelistlik kitapları, kursları gibi eğitimlerden faydalanabilir ve kalıp çıkarma tekniklerinizi geliştirebilirsiniz. İyi bir modelistin görevlerine gelirsek şunlardan bahsetmemiz gerekir:

  • Model analiz föyünü iyi bir şekilde kumaşa uygulamak
  • Doğru kalıpları çıkarmak
  • Çıkardığı kalıplardan numune hazırlamak
  • Numunenin takibini ve geri dönüşünü sağlamak
  • Dikim tekniği kontrolünü yapmak
  • Gelen kıyafetin provasını stilistle anlaşarak incelemek
  • Kalıpla ilgili fikir beyan etmek ve gerekirse bazı ölçümlemeler yaparak kalıpları yeniden oluşturmak
  • Modelin kişide nasıl durması gerektiğini stiliste anlatmak
  • Serileme işlemini yapmak
  • Numune kontrollerinden sonra üretim izni vermek ve kıyafetin seri üretime geçmesini sağlamak

Burada bilinmesi gereken eğer kişi bilgisayar destekli modelistlik yapıyorsa tüm saydığımız süreci bilgisayar programları aracılığıyla yapacaktır.

Modelistlik Yardımcılığı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Modelist yardımcısı, aslen modeliste yardımcı olan ve onun yönlendirmesiyle hareket eden kişidir. Bu sektöre giren tüm kişilerin genelde yardımcılık yaptığını söyleyebiliriz. Çünkü sektör içerisinde pişmek önemlidir. Yani modelistlik kitaplarından ne kadar çok şey öğrenmiş olursanız olun bunlar sadece teoride kalacağı için bir fabrikanın işleyişini bilmek ve tüm süreçte yer almak biraz zaman gerektirir. Yapmanız gereken yardımcılık ilanlarına bakmak ve kendinizi ilk olarak bu alanda konumlandırmaktır. Zaten bir süre deneyim kazandıktan sonra siz de modelist olabilirsiniz.

Twitter Hesabımız: https://twitter.com/modelistlikk