Yeni Ümit Moda Akademisi

Modelistlik Araç ve Gereçleri

Son dönemin ses getiren mesleklerinden bir tanesi olan modelistler, hazırlanan özel tasarım parçaların kalıba dökülmesine yardımcı olurlar. Stilistler ile birlikte çalışan modelistler, seri üretim yapan tekstil firmalarında çalışma fırsatı bulan elemanlardır. Modelistlik malzemeleri hakkında bilgi sahibi olanlar, özel olarak hazırlanan kurslar sayesinde eğitim alma imkanı oluştururlar. Malzemelerin eksiksiz olması ve kurslara katılım sağlanması deneyimleri arttırabilmek açısından önemlidir. Modelist gönyesi ne işe yarar diye merak edenlerin kalıp çizimlerinde kullanmak adına temin etmeleri gerekir.

Modelistlik Araç ve Gereçleri

Modelistlik Malzemeleri Arasında Gönye Ve Cetvel Olmazsa Olmazlar Arasında

Gönye ve cetvel modelistler için olmazsa olmaz malzemeler arasındadır. Herhangi bir modelistlik kursuna dahil olacakların malzemelerini hazırlamaları daha sonrasında problem yaşamamaları açısından önemlidir. Modelist kalemi de yine aynı şekilde kurs öncesinde hazır bulundurulması gerekenlerden bir tanesidir.

  • Özellikle elle çizim kurslarına katılacakların özel olarak satılan ince ve yumuşak uçlu modelist kalemlerinden edinmelerinde fayda vardır.
  • Modelistlik maaşları her geçen gün biraz daha arttığı için belirtilen mesleğe ve eğitimlerine olan talepte çoğalmıştır.
  • Herhangi bir kursa kayıt olduktan sonra gerekli görülmesi durumunda katılımcılardan ekstra ürünler talep edilebilir.

Hazır Kalıplardan Yararlanmak Şart

Modelist nedir ne iş yapar araştırmasında olanlar için tekstil ile uğraşan ve kalıp oluşturmayı bilen çalışanlar olarak tanımlamak faydalı olacaktır. Moda tasarımcıları ya da stilistlerin hazırladıkları parçalar, modelistler sayesinde hazır kalıba dökülür. Özellikle seri üretim yapan markalarda ya da firmalarda belirtilen çalışanlara çok fazla ihtiyaç duyulur.

Modelistlik Kursu Hakkında detaylı bilgi almak için linke gidin

  • Belirtilen meslekte başarı sağlayabilmek adına modaya ilgi duymak önemlidir.
  • Hazır kalıpları bilmek, erkek, kadın ve çocuk standart vücut ölçüleri hakkında fikir sahibi olmak önemlidir.
  • Herhangi bir kursa dahil olanların daha sonrasında tasarımlarını ya da çizimlerini göstermeleri adına sergilere katılma şansları da vardır.
  • Yukarıda belirtilen malzemeler dışında özel çizim kalıpları da modelist kursiyerlerinin mutlaka bulundurmaları gereken parçalardan bir tanesidir.

Özel silgi ve renkli kalem gibi kırtasiye ürünleri de kurslara ya da eğitimlere katılanların yanlarında olması gerekenlerden bazılarıdır. Modelistlik Kursu boyunca ekstra malzeme talep edilebildiği gibi bilgisayarlı programlar daha pratiktir.