Yeni Ümit Moda Akademisi

Model Makinacı

Model Makinacı

Tekstil sektöründeki iş ilanlarına göz atıldığında sık sık model makinacı ihtiyacıyla ilgili aramalar göze çarpar. Bu sektörün üretiminde çalışanlar arasında daha yüksek ücretlere sahip olan model makinacılar fazlaca rağbet gören kişilerdir. Peki, model makinacı ne demek? Model makinacı hangi özelliklere sahiptir? İş ilanlarında sürekli olarak, model makinacı arayanlar, model makinacı iş ilanlarını fazlasıyla görmekteyiz. Model makinacılık mesleğinin bu kadar rağbet görmesinin sebebi nedir?

Üretimde Baz Alınacak Numunelerin Oluşturulması

Tekstil konusunda, ihracata dayalı veya kendi markaları için üretim yapan firmalar, öncesinde bir numune oluşturmak zorundadır. Modelistlik çizim programlarında oluşturduğu numune, usta makinacılar tarafından dikilerek üretim aşamasında kullanılır. Bu numuneyi diken makinacılara model makinacı adı verilir.

Üretim aşamasına geçilmeden önce bu numuneler, siparişi veren müşterilere veya firmanın ilgili bölümlerine onaylatılır. Modelin rengi, kumaşı, ölçüleri, dikişte kullanılan iplikler, varsa üzerindeki desen veya baskılar yani kısacası her yönü ile yapılan üretim, önceden oluşturulan onaylanmış numune ile birebir aynı olmak zorundadır.

Model Makinacıların Özellikleri

Model Makinacılar Ne İş Yapar? Model makinacı ne demek ve ne iş yapar  sorusunun cevabı kısaca tekstildeki tüm dikiş makinalarını kullanabilen kişidir olarak verilebilir. Tekstilde üretilecek her parçanın ihtiyaç duyacağı makine çeşidi farklıdır.

Gereksinimlerine göre overlok, çift iğne, reçme, düz makine, kemer makinesi gibi makinelerin kullanılması gerekebilir. Bu numuneleri diken ve tüm bu makineleri kullanabilen model makinacılar bu konuda birkaç yıl tecrübe sahibi kişiler arasından seçilir. Ayrıca ücretleri de üretimde çalışan tüm işçilere göre daha yüksektir.

Model Makinacıların Dikkat Etmesi Gereken En Önemli Husus

Üretim aşaması öncesi tüm hazırlıkların yapıldığı model geliştirme aşaması, modelin dikilmesi ve gerekli yerlerden onay alınması ile son bulur. Bundan sonrası üretim aşamasıdır. Model makinacılar ilgili numuneyi oluştururken tamamen çoklu üretime yönelik bir bakış açısına sahip olmalıdır.

Modelin seri üretiminde karşılaşılabilecek sorunları iletmeli ve gerekirse üretimi kolaylaştırabilecek değişiklikleri talep etmelidirler. Bir adet model oluştururken çok önemli sayılmayan bir pürüz, seri üretime geçildiğinde büyük sorunlar doğurabilir ve üretimi yavaşlatabilir.

Yavaşlayan üretim de söz verilen zamanda malın gerekli yerlere ulaşamamasına ve karşı taraftan çeşitli cezalar yansıtılmasına neden olabilir. Bu yüzden model makinacı olan kişilerde dikiş bilgisinin yanında üretime yönelik geniş bir bakış açısı da aranmalıdır.