Yeni Ümit Moda Akademisi

Kalıp Çıkarma

Hazır kalıplarda kalıp çıkartmak

Kalıp Çıkarma

Piyasada bulunan paff ve müller kalıplar en çok kullanılan kalıplardandır. Bu kalıpların ölçü alma tekniklerini öğrenerek kalıp çıkartmak kolaylık sağlayacaktır. Kalıpların ölçü kontrolü muhakkak yapılmalıdır.

Biçki sistemi ile kalıp çıkartmak

Bire bir büyük kalıplarda mezura ve cetvel kullanımıyla kalıp çıkartılır. Uygun eşel kullanılarak da küçültülmüş haliyle kalıp çıkartılır.

Mülaj (Moulage) ya da drapaj (draper) yöntemiyle kalıp çıkartmak

Değişik model özelliği taşıyan (drapeli, asimetrik, kuplu büzgülü) canlı yada cansız manken üzerinde yapılan bir çalışmadır. Kâğıtla çalışıldığı gibi ince bir kumaşla da çalışılır.

Pratik yöntemle kalıp çıkartmak

Malzeme israfına sebep olur. Ölçülere göre temelden alıp çıkarmak her açıdan daha uygundur. (Zamandan, malzemeden, iş gücünden tasarruf sağlar.)

Hazır giyim üzerinden kalıp çıkartmak

Tercih edilen giysi dikiş yerlerinden sökülür, ayrılan parçalar ütülenir. Parçalar d.b.i. yönünde yayılarak üzerine mülaj kağıdı koyularak, cetvel ve mezür yardımıyla ölçü kontrolü yapılarak, gerekli dikiş payları verilir, kontürleri atılır ve şablonu hazırlanır. (Bu sistemle kalıp elde etmek genellikle ülkemizde deri giyiminde kullanılır.)

Bilgisayarlı Kalıp Hazırlama Sistemi ile Kalıp Elde Etme

Modern teknoloji sayesinde hazır giyim endüstrisinde bilgisayarla kalıp elde etmek mümkündür. Değişik bilgisayar programları ile kısa sürede model tasarımı, kalıp elde etme ve serileştirme gibi işlemler yapılabilmektedir.Bu sistemde kalıp elde edebilmek için diğer kalıp hazırlama tekniklerinden en az biri ile kalıp hazırlayabilmelidir.