Yeni Ümit Moda Akademisi

Beden ve Kıyafet Sunumu

Kıyafet Sunumu

Kıyafet Sunumu

Bir kıyafetin başarılı bir şekilde sunulabilmesi, o kıyafeti gerçek bir bedene uygun hale getirmek amacıyla yapılan son dokunuşlara bağlıdır. Kıyafetin hazırlandıktan sonra buharla uygun bir şekilde ütülenmesi gerekir. Bu işleme son ütü denilmektedir.

Yün ve takım elbise kumaşlarına buhar doldurarak kıvrım eklemek ve esnetmek için göğüs tahtası ve kol tahtası kullanılmaktadır. Takım elbise, prova mankeni üzerindeyken, üzerinden hafif bir dikişle geçilebilir. Bağlanmış iliklerin, kenar şeritli ceplerin, kumaş kenarlarının ve dikişlerin canlı ve düzgün bir kenar oluşturması için ütülenmesi gerekmektedir. Yaka noktalarının, düğmelerin, iç ceplerin ve bel bantlarını ütülerken ters çevirmeyin unutmayın. Düğme ve dekoratif öğelerin çevresini ütülerken daha dikkatli olun. Çünkü örmeler buharla temas ettikleri takdirde tüylenebilirler. Günlük ve spor giyimin doğal görünmesi gerekir. Gömleklerde ve trikoda ütü izi bırakmak iyi bir fikir olmaz. Pantolon çizgilerine dikkat edilmelidir. Vücudun neresinde olmalarını istediğinizi kontrol edin, çünkü ütülendikten sonra onları değiştirmek zorlaşır.

Kumaşın içeriğini bilmek ve bakım özelliklerini anlamak, tamamlanmış bir kıyafetin iyi görünmesini sağlamanız için faydalıdır. Pamuk ve keten gibi kolay kırışan kumaşlar ütülenene kadar iyi görünmezler. Naylonların ve bazı sentetik karışımların erime eşikleri düşüktür ve yüzeye yaptığınız bazı işlemler kumaşın kolayca yanmasına sebep olabilir. Deri ve süetin nazikçe ütülenmesi gerekir. Bazı kumaşları aprelemek için kolalamanız, silikon ya da suya dayanıklılık malzemeleriyle kaplamanız gerekebilir. Ütünün ısısını her zaman işe yaramaz bir parçada kontrol edin ve parlamayı en aza indirmek için hassas kumaşları tersten ütüleyin. Buhar vermesi için yeterince sıcak olmayan bir ütü kıyafetin üstüne su sızdıracaktır. Sıra dışı malzemeler ve karmaşık stiller için kendi tekniğinizi geliştirmeniz gerekir fakat çoğu zaman ince ve nemli bir muslin üzerinden ütülemek en güvenli yoldur. Yeni ütülenmiş kıyafetleri katlamayın, çünkü kırışabilir, bunun yerine soğuyuncaya kadar asın.

Kıyafetleri ütüledikten sonra gerçek vücutlarda nasıl göründüğünü kontrol edin ve modellerinizden yürümelerini, oturmalarını, gerinmelerini ve size konfor ve bedenle ilgili yorumlarını söylemelerini isteyin. Bazı insanlar bol kesimleri tercih ederken, diğerleri yakın kesimleri seçebilir. Aktif gün- tok giyim, genelde hareket kolaylığı düşünülerek kesilir. Gece kıyafetleri ve askılı elbiselerin açıklığını ve kayma durumunu görmek için birden fazla modelde denenmesi gerekir. Dökümlü stillerin hareket halindeyken görülme- gerekir ve genellikle kumaşı yerinde tutmak için bazı düzenlemeler ya da sabitleme dikişleri zorunlu olabilir. Avangard ya da tahmin edilemeyen stillerin hangi sürprizleri ortaya çıkarabileceğini görmek için kesinlikle denenmeleri gerekir. Klasikler açısından da, stilin nasıl görünmesi gerektiğiyle ilgili belli özellikler olduğu için, vücut üzerinde denenmeleri gereği vardır. Tatmin olduğunuz zaman son düzenlemeleri yapın, uygun bir askıya asarak elbise kılıfının içine koyun. Giysiye kendi etiketinizi ve marka kartonlarını eklemeniz daha profesyonel bir görüntü verecek, kaybolmasını ve diğerlerinin çalışmasıyla karıştırılmasını önleyecektir.