Yeni Ümit Moda Akademisi

Şayak Kumaş

Şayak kumaş, Türk kültürünün vazgeçilmez kumaşlarından bir tanesidir. Oldukça eski bir mazisi olan bu kumaş, ülkemizin batılı kıyafetlerden esinlenmesi ve Avrupa’da sıkça rastlanan kumaşlara yönelmesiyle git gide azalmıştır.

Şayak Kumaş Nedir?

Şayak kumaş nedir sorusu, kumaşlar hakkında bilgi sahibi olmak isteyen bireyler tarafından araştırılmaktadır. Şayak adı verilen kumaşlar, kış mevsimi için ideal olan ve yaz mevsimlerinde hiç kullanılmayan bir tekstil ürünüdür.

Özellikle Anadolu ve Anamur bölgesinde sıkça kullanılmaktadır. El yapımı olmasıyla ön plana çıkan bu kumaş türüne Türk edebiyatında sıkça yer verilmiştir. Soğuk iklimlerde yaşamını sürdüren ve soğuklarla baş etmek zorunda kalan insanların ilk tercihi olan şayak kumaştan yapılmış giyim ürünleri, günümüzde yerini hazır tekstil ürünlerine bırakmaya başlamıştır.

Bu kumaşlar doğal yün kullanılarak yapılmaktadır. Fabrikasyon ürünü olmayan şayak, yün hayvanının kırpılması yünlerin bir dizi işlemden geçirilip inceltilmesi ve kalın bir iptik haline dönüştürülmesiyle dokunmaktadır.

Şayak kumaş, sık ve kalın olacak şekilde dokuma işlemlerinden geçirilmektedir. Bu sayede soğuk geçirmez, su tutmaz ve kolay alevlenmez. Bu nedenle kullanıma en uygun olduğu mevsim kış olmaktadır. Zira yaz aylarında kullanıldığı takdirde ciddi terleme sorunlarına ve tahrişe neden olacaktır.

Şayak Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Şayak kumaş kullanım alanları sınırlıdır. Hatta günümüzde neredeyse hiç kullanılmamaktadır. Yöresel köylerde bile hazır tekstil ürünlerinin kullanılmaya başlanasıyla birlikte şayak kullanan hane sayısı oldukça azalmıştır.

Şayaklar yöresel kıyafetlerin yapımında kullanılmaktadır. Tüm iç kesimlerde kullanılan şalvarlar, eski zamanlarda bu kumaşı kullanılarak yapılmaktaydı. Aynı şekilde eski zamanlarda erkeklerin giydiği koyu renkli yelekler ve ceketler de şayak kumaşından elde edilmiştir.

Şayak kumaş kullanım alanlarına detaylı bakıldığı zaman genellikle direkt olarak cilde temas etmeyecek giyim ürünlerinde kullanıldığı görülmektedir. Çoğu insan şayak giyeceği zaman şayak kumaşının direkt tenine değip kaşıntı yapmaması için pamuk dokuması kıyafetler kullanmaktadır. Zira şayak kumaşı yünden yapıldığı için kaşıntı ve tahriş yapabilmektedir.

Yalnızca kıyafetlerde değil ev tekstilinde de uzun bir süre boyunca kullanılmıştır. Yastık, yorgan, battaniye, halı, kilim, örtü, koltuk yüzü gibi çeşitli alanlarda karşımıza çıkmıştır. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi batılılaşma ile birlikte fabrika ürünlere olan eğilim artmıştır.

Şayak Kumaş Sağlıklı Mı?

Bu kumaş hakkında araştırma yapan bireyler, şayak kumaş sağlıklı mı sorusuna da bir yanıt arayışı içerisindedir. Şayak kumaşı, doğal ve el yapımı olduğu için oldukça sağlıklı bir kumaştır. Hatta günümüzdeki kumaş çeşitlerine bakıldığı zaman en sağlıklı ve kanserojen madde içermeyen kumaşlardan bir tanesinin de şayak olduğunu söylemek mümkündür.

Bu kumaşlar, çok hassas cilde sahip insanlarda yünün sertliğinden meydana gelen tahriş sorunlarına yol açabilmektedir. Ancak gelen olarak bakıldığı zaman bu kumaşın herhangi bir sağlık problemine yol açmadığı ve hatta çok sağlıklı olduğunu söylemek mümkündür.

Şayak kumaş hangi mevsimde giyilir?

Şayak kumaş nefes alan ve rahat bir kumaştır. Bu özelliğinden dolayı bu kumaşı hem yaz hem de kış aylarında sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. Mevsimlik giysiler dört mevsim kullanılabilen kumaşlardan üretildiği için bu kumaş terletmez. Kumaşı emerek cildin nefes almasını sağlayan bir işleve sahiptir.

Şayak Kumaşı Yorumları

Şayak kumaşı günümüzde unutulmaya yüz tutmuştur. Ancak geçmişte yaygınca kullanılan bu kumaş hakkında hala araştırmalar devam etmektedir. Şayak kumaşı hakkında araştırma yapan bireyler, şayak kumaşı yorumları konusunu da merak etmektedir.

Bu kumaş ile ilgili yorumlara bakıldığı zaman olumsuz bir cümle ile karşılaşmak oldukça nadirdir. Zira pek çok insan gerek yapısında, gerek ise doğal olmasından dolayı bu kumaş türünü oldukça sevdiğini belirtmektedir. Ancak nadiren de olsa kaşıntıya neden olduğu ve cildi kızarttığı yorumlarda belirtilmiştir. Bu kumaş türünü kullanmak isteyen bireyler, daha detaylı bir yorum incelemesi yaparak kumaş seçimini yapmalıdır.

Daha önce yazdığımız hareli kumaş özellikleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

YouTube Kanalımız: https://www.youtube.com/@modelistlikstilistlik4255/