Yeni Ümit Moda Akademisi

Modelistlik Dersleri

Modelistlik Dersleri

Modelistlik, son 10 yıldır meslek haline gelmeye başlayıp talep gördükten sonra programlar ile eğitim veren kuruluşların sayısı hızlı bir şekilde artmıştır. Yeni Ümit Modelistlik gibi özel kurslar ile İsmek, Halk Eğitim gibi devlet kurumları sayesinde de birbirinden farklı programlara dahil olarak bilgi birikimini arttırma fırsatı ortaya çıkar. Modelistlik dersleri ise son derece önemli olmak ile birlikte katılımcıların dikkatli dinlemeleri, deneyim kazanmalarına destek verir. Aynı zamanda eğitim programlarına dahil olamayanlar adına online modelistlik kursu seçenekleri de mevcuttur.

Kalıp Ve Temel Sanat Dersleri Öğrenimi

Modelistlik kursu için gerekli malzemeler dahil olunan programın eğitmenleri tarafından da detaylı olarak belirtilir. Hazır kalıplar, gönye, cetvel ve modelist kalemi olmazsa olmaz parçalardan bazılarıdır. Modelistlik dersleri içerisinde ise kalıp ve temel sanat eğitimine dikkat etmek faydalı olacaktır.

  • Modelistlerin asıl görevi stilist tarafınca çizilen kıyafetlerin kalıbını çıkarmak ve seri üretime hazır hale getirmektir.
  • Bu nedenle kalıp derslerinde dikkatli olmak ve tüm kurallar hakkında fikir edinmek gerekir.
  • Yine aynı şekilde temel sanat dersleri de katılımcıların bakış açılarının gelişebilmesi açısından önemlidir.
  • Temel sanat eğitimi çizgi çalışmaları sayesinde öğrencilerin nasıl çizim yapılacağı konusunda fikir edinmelerine destek verilir.

Moda Zevkine Uygun Bir Kreasyon Hazırlamak Şart

Genellikle devlet ya da özel kuruluşlar tarafından oluşturulan kursların büyük bir kısmında katılımcıların moda zevklerine uygun bir kreasyon hazırlamaları istenir. Bu sayede hem kendi bakış açılarını yansıtmaları hem de tarzlarını ortaya koymaları daha da kolaydır. Bilgisayarlı modelistlik kursları en çok tercih edilen seçeneklerden bir tanesidir. Elle çizim yerine pek çok firma bilgisayarla kalıp hazırlama konusunda deneyim sahibi olan adayları işe alır.

  • Son dönemde modelistlik bir meslek haline geldiği için son çıkan teknikleri öğrenmek önemlidir.
  • Dersler içerisinde uygulama eğitim verilerek katılımcıların özgüvenlerinin de gelişmesine katkı sağlanır.
  • Atölye çalışmaları ve kişisel dosya hazırlama da dersler arasında yer alır.

Özel ya da devlet kurumlarına göre verilen dersler farklılık gösterir. Ancak temelinde aynı konular öğretildiği için kısa süre içerisinde katılımcıların fikir edinmelerine katkı sağlanır.

En Tarz Gelinlik Modelleri: https://www.modelistlik.gen.tr/en-tarz-gelinlik-modelleri.html