Yeni Ümit Moda Akademisi

Modelist Yardımcısı Ne Yapar?

Mesleğe Modelist Yardımcısı Olarak Başlamanın Avantajları

Modelist Yardımcısı

Stilistin çizdiği modelleri kalıba aktaran ve sonraki süreçte oldukça fazla bilgisine başvurulan modelistlerin bir çoğu mesleğe yardımcılık yaparak başlıyor. Öncelikle modelist yardımcısının görevlerini anlamak için modelistin nelere hakim olması gerektiğini bilmek gerekiyor. Çünkü bir çok yardımcının asıl hedefi, başarı sağlayıp ilerleyerek iyi bir modelist olmak.
Seri üretimde tasarımın önemli halkalarından biri olan modelistler, stilistler ile büyük bir iş birliği içerisinde çalışmaktadır. Tasarımın da günümüzde daha ciddi bir yeri olduğunu düşündüğümüzde başarılı bir modelist bulmak önemli oluyor. Bu nedenle çok fazla kurs ve eğitim yeri açıldığını anlayabilirsiniz.

Modelist Yardımcısının Görevleri Nelerdir?

Çizim ve ayrıntıların yer aldığı model analizini inceleyen ve bir kıyafetin dikim süreci hakkında büyük rolü olan modelistler mutlaka bir yardımcıyla çalışmak zorundadır. Ciddi bir iş yükü olan modelistlere yardımcı olmak ve kıyafeti hazırlama sürecini kısaltmak için modelist yardımcıları alınır. Aynı zamanda bunlar geleceğin modelistleri olmak için yetişmiş ve iş sürecini tanımış olur.

Modelist yardımcısının görevleri Şunlardır;

  • Hazırlanan kalıpları kesmek,
  • Kalıpları talimatlara uygun yapıştırmak,
  • Kopyalanacak kalıp varsa kopyalamak,
  • Numune akışını takip etmek,
  • Ürünleri baskıya göndermek,
  • Alınacak ürün varsa listesini ve talebini oluşturmak,
  • Nakış ve yıkama gibi kıyafetin bazı süreçlerinde bulunmak,
  • Modeliste her konuda yardım etmek,
  • Model provasında kıyafetlerin tedarikini sağlamak.

Model Takipçisi ve Model Yardımcısı Aynı mıdır?

Birbirinden farklı meslekler olsa da modelist yardımcılığını yapanın ve model takip elemanının görev tanımlarının neredeyse birebir olduğunu görebiliriz. Önemli olan sektördeki konumunuzdan ziyade neleri öğrendiğinizdir. Çünkü bilgi ve birikiminizle geleceğin modelisti olabileceğiniz için, tüm süreçlere olabildiğince hakim olmaya çalışmanız sizin için avantajlı olacaktır.
Modelist yardımcısı genelde firmaların zaten açık olarak tuttuğu bir pozisyondur. Ancak model takip elemanı çoğunlukla iş yükünün fazla olduğu zamanlarda geçici olarak alınabilir. Kimi model takip elemanları işin hafiflediği zamanlarda da yardımcı olarak kalmayı talep edebilir ya da firmadan kişiye böyle bir istek gelebilir. Bu tamamen firmanın iş yoğunluğu ve kişinin becerisiyle alakalı olacaktır.