Yeni Ümit Moda Akademisi

Kaşe Kumaş Çeşitleri

Kaşe, günümüzde kış aylarının vazgeçilmez kıyafetlerinin yapımında kullanılan kumaş türleri arasında yer almaktadır. Hem kadın hem de erkeklerin kullanımına uygun olan bu kumaş türü, farklı alanlarda kullanılabilmekte olup, bu alanlar yalnızca giyim ile sınırlı olmamaktadır. Sık dokuma işlemleri ile üretilmekte ve bu işlem esnasında kullanılan materyaller özel olarak seçilmektedir. Zira kaşe kumaşların en bilinen özelliklerinden bir tanesi de her ne kadar kalın ve tok yapılı olmasına rağmen ağırlık yapmadan giyilebilmesidir. Kaşe Kumaş nedir ve Kaşe Kumaş Çeşitleri ile ilgili yazımızı sizler için hazırladık.

Kaşe Kumaş Nedir?

Kaşe Kumaş Nedir?

Kaşe Kumaş Nedir?

Kaşe kumaş nedir sorusu, kumaşlara ilgi duyan bireyler tarafından sık sık yöneltilmektedir. Kaşe kumaş, kendi içerisinde pek çok alt türe ayrılan kalın bir kumaş türüdür. Bu kumaş türü, su tutmamakta ve ıslandığı zaman kolay kuruyabilmektedir.

Kaşe kumaş çeşitleri bu kumaş türünün yapım aşamasında kullanılan dokuma ürünleri, kalınlık gibi bazı faktörlere göre meydana gelmiştir. Aşağıda yer alan listede, kaşe kumaş çeşitleri belirtilmektedir.

 • Kalın kaşe kumaş
 • Kışlık kaşe kumaş
 • Kabanlık – montluk kaşe kumaş
 • Çift taraflı kaşe kumaş
 • Eteklik kaşe kumaş
 • İnce kaşe kumaş

Kaşe kumaş çeşitleri, yukarıda belirtilen seçenekler ile sınırlı olmamaktadır. Moda ve kullanım açısından pek çok farklı kaşe kumaş türü de mevcuttur. Kaşe kumaşlar her ne kadar farklı türlerde üretilse de, genel özellikleri birbirleriyle benzerdir. Kaşe kumaş özellikleri şu şekildedir:

 • Kaşe kumaşlar kış mevsiminde kullanılır. Yaz mevsimi için uygun bir kumaş değildir.
 • Örgü yapısı oldukça sıktır. Bu sayede kaşe kumaşlar vücudu sıcak tutmaktadır.
 • Kaşe kumaşların dışta kalan tarafları genellikle keçeleştirilmektedir. Bu sayede doğal soluk görüntü kazandırılmaktadır.
 • Kaşe kumaşlar sık örgüsünden dolayı yağmur ve karlı havalarda rahatlıkla kullanılabilmektedir. Zira bu kumaş türü suyu emmemektedir.
 • Kaşe, kırışma ve deforme olma gibi istenmeyen durumlara neden olmamaktadır.

Kaşe Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Kaşe kumaş kullanım alanları, genellikle kışlık giysiler olmaktadır. Zira daha önce de belirttiğimiz gibi bu kumaşlar kalın yapılıdır. Kaşe kumaşlar genellikle kaban ve ceket üretiminde kullanılmaktadır. Hatta günümüzde kaban kelimesi genellikle kaşe kaban olarak anılmaktadır. Ayrıca etek, hırka, elbise, pantolon gibi ürünlerin üretiminde de kullanılabilmektedir. Ancak bilinmesi gerekir ki, kumaş tok olduğu için en iyi sonucu ceket ve kaban üretiminde vermektedir.

Kaşe kumaşların yüzey kısımlarına bir dizi özel işlem yapılmaktadır. Bu sayede biraz da olsa yumuşaklık katılabilmektedir. Ancak yine de direkt olarak tene değmesi durumunda tahriş, kızarıklık ve kaşıntı sorunları baş gösterebilmektedir.

Kaşe Kumaş Sağlıklı Mı?

Kaşe kumaş sağlıklı mı sorusu, pek çok insan tarafından merak edilmektedir. Kaşe kumaşlar, sağlıklı kumaş çeşitleri arasında yer almaktadır. Ancak sağlıklı olup olmadığını bilmek için kumaşın yapıldığı materyal de göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer alacağınız kumaş çok ucuz iaşe, içerisinde sentetik yani naylon karışımı ürün olabilir. Ki bu durum, kumaşın sağlıksız olduğunun göstergesi olacaktır. Ancak genel olarak bakıldığı zaman, kaşe kumaşlar herhangi bir sağlık sorunu teşkil etmemektedir.

Kaşe Kumaş Yorumları

Kaşe kumaş satın almak isteyen bireyler, kaşe kumaş yorumları üzerine araştırmalar yapmaktadır. Kaşe kumaşlar hakkında yapılmış yorumlar, kullanım alanına bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Örnek vermek gerekirse, kaşe kumaş ile kaban yapan bir birey aldığı sonuçtan oldukça tatmin olacaktır. Ancak bu türde bir kumaşı cilde direkt olarak değecek bir giyim ürününde kullanan insanlar, olumsuz yorumlarda bulunacaktır. Modelistlik kursu derslerinde kaşe kumaşlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Eğer bu kumaş türünü doğru bir alanda kullanırsanız, pek çok birey gibi yapacağınız yorumlar iyi yönde şekillenecektir.  Kaşe Kumaş Çeşitleri ve bu kumaş hakkında yorumlarınızı bize yazabilirsiniz.