Yeni Ümit Moda Akademisi

Kaşmir Kumaş Özellikleri ve Fiyatları

Kaşmir Kumaş

Kaşmir kumaş, hem özellikleri hem de ismi itibarıyla çoğu kişinin tercih ettiği, bilinen kumaş türleri arasında yer almaktadır. Yün kumaş olarak bilinen kaşmir, Keşmir keçilerinin yünlerinden elde edilerek üretilmektedir. Bu üretimi yapan nadir ülkeler vardır. Başta Tibet, Moğolistan ve Hindistan Keşmir keçisi yetiştirmekte ve bu yünlerden elde edilen kaşmir kumaşının üretilmesini sağlamaktadır.

Kaşmir Kumaşı Nedir?

Kaşmir Kumaşı Nedir?

Kaşmir Kumaşı Nedir?

Kaşmir kumaşı nedir sorusunun pek çok yanıtı bulunmaktadır. Oldukça özel bir kumaş türü olan kaşmir, ipeksi yapıya sahip olmakla birlikte kış aylarında sıcak tutan yapısıyla da bilinenler arasında yer almaktadır. Sahip olduğu bu özellikler kapsamında pahalı kumaş türleri arasında görülen kaşmir, pek çok kişinin ilk sırada tercih ettiği bir kumaş olmaktadır.

İsim olarak tanınsa da özellikleri bakımından çoğu kişinin bilmediği niteliklere sahip olan kaşmir kumaşı, bu konu kapsamında da araştırmalara konu olmaktadır. Kaşmir kumaşı özellikleri, bu kumaş türünün neden fazlasıyla tercih edildiğini fazlasıyla açıklamaktadır. Kumaşın özellikleri ve nitelikleri, aşağıda sırası ile açıklanmıştır.

 • Keşmir keçisinden elde edilen kaşmir kumaşı, katı ve bir o kadar da özenli bir üretim sürecine sahiptir.
 • En uzun, en ince ve en beyaz tüyler, en iyi kaşmir kumaşının ortaya çıkmasını sağlamaktadır.
 • En kaliteli kaşmir üretimi olması için kullanılan tüylerin 36 mm olması gerekmektedir.
 • Organik kaynaktan üretilen kaşmir, kullanım aşamasında kokmaz.
 • Bu kumaş türü, Merinos ve diğer yünlü kumaş türlerine nazaran 7 kat fazla sıcak tutmaktadır.
 • Yumuşaktır ve parlak bir görünüme sahiptir.
 • Tekstil sektörünün en değerli kumaşları arasında yer almaktadır.

Kaşmir Kumaşı Nerelerde Kullanılır?

Kaşmir kumaşı nerelerde kullanılır sorusunun yanıtı, oldukça geniş kullanım alanını kapsamaktadır. Kaşmir denildiğinde herkesin aklına gelen bu kumaş türü, pahalı olmasına rağmen çoğu alanda kullanılmaktadır. Özellikle kadınların fazlasıyla tercih ettiği kaşmir kumaşının kullanım alanları aşağıda detaylı bir şekilde açıklanmıştır.

 • Atkı
 • Bere
 • Kazak
 • Çorap
 • Omuz şalları
 • Halı

Ancak bunun yanı sıra üst tüylerden üretilen kaşmirin kullanım alanları da farklılık göstermektedir. Çünkü kaşmir kumaşı iç tüylerden elde edilmektedir. Dış tüylerden elde edilen kaşmirden ise urgan, çuval, yorgan ve halat üretimi yapılmaktadır.

Kaşmir Kumaşı Sağlıklı Mı?

Kaşmir kumaşı sağlıklı mı sorusuna yanıt arayan pek çok kişi bulunmaktadır. Kaşmir kumaşının tercih edilmesindeki en büyük etken sağlıklı kumaşlar arasında yer almasıdır. Organik kaynaktan elde edilen kaşmir kumaşının insan sağlığı üzerindeki etkisi oldukça olumlu yöndedir.

Kaşmir kumaşından elde edilen ürünler, hem yazın hem de kışın kullanılabilmektedir. Kışın sıcak tutan özelliği ile yazın da terletmeyen özelliği sayesinde insan vücudunu üşümekten korumaktadır. Aynı zamanda nem dengesini koruyan özelliği de bulunmaktadır. İçerisinde zararlı madde olmaması sebebiyle insan sağlığını tehdit edebilecek herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Hangi kumaşın sağlıklı olup olmadığını öğrenmek için kumaş isimleri ve özelliklerini iyi bilmeniz gerekir.

Kaşmir Kumaşı Yorumları

Kaşmir kumaşı yorumları, bu kumaş türünü kullanan ve görüşlerini bildiren kişilerin yazılarından oluşmaktadır. Bu kumaş türünü kullanarak özellikleri hakkında yorum yapan insanlar, daha önce kaşmir kumaşı kullanmamış kişilere fikir vermektedir. Aynı zamanda bu yorumlar, gerek alışveriş sitelerinde gerekse de yorum sayfalarında bulunmaktadır.

Kaşmir kumaşı kullanacak olan bireyler, bu kumaş türünün yorumlarının bulunduğu sayfaları ziyaret etmelidir. Pek çok görüşün yorumları, bu sayfa üzerinde mevcuttur. İyi yönleri ve bazı kötü yönleri gibi ince detaylar yorumlar sayesinde öğrenilmektedir. Aynı zamanda yıkama ve kullanım bilgisi de kullanıcı görüşleri sayesinde çok daha iyi anlaşılabilmektedir. Bu nedenle kaşmir kumaşı hakkında yapılan yorumlar, daha önce bu kumaşı kullanmamış kişiler için oldukça önemlidir.

Kaşmir Kumaş Fiyatları

Kaşmir kumaşların kendi içinde farklı özelliklere sahip modelleri bulunmaktadır. Bu fiyatı etkileyen unsurların başında kumaşın kalitesi, kalınlığı ve yünü belirleyicidir. En düşük kaşmir kumaşın metre fiyatı 50 TL den başlayarak 200 TL ye kadar çıkmaktadır.