Yeni Ümit Moda Akademisi

Gerber Programı Nasıl Kullanılır?

Gerber Programı Nasıl Kullanılır?

Başlıktan da anlayabileceğiniz üzere bu yazımızın içeriğinde günümüzde her sektörün kullandığı birbirinden farklı programların olduğu gibi tekstil sektöründe de önem sarf eden ve modelistlik kursu öğrencileri için  gerber programı nasıl kullanılır? konu başlığı içerisinde olacak diyebiliriz. Gerber programını bilmeyen okurlarımız için özetlememiz gerekirse tasarlanan bir elbiseyi insan formuna dönüştürebilmek adına bir kalıba dökebilmek için bizlerden yardımlarını esirgemeyen bir insan elinin değdiği bir seri üretim planlamasında oluşan hata paylarını ortadan kaldırabilen hatta sıfıra indirgenebilen aynı zaman kullanışlı bir bilgisayar programıdır.

Gerber Kursu

Gerber Kursu

Genel olarak bakıldığında gerber programı ingilizce olsa da sektör içerisinde emek veren hiçbir modelist, stilist ya da grafiker bu durumdan rahatsız olduklarını belirtmemiştir. Nedeni ise gerber programının kullanışlı olması aynı zaman da tamamen tasarıma odaklı olmasıdır. Bazı öğrencilerimiz farklı sektörlerden dolayı bilgisayar kullanarak çizimler yapmış olduğu için gerber programını daha rahat bir şekilde kullanıp öğrenseler de eğitim süresi boyunca programı öğrenememe gibi bir durumla karşılaşmayacağınıza emin olabilirsiniz. Gerber programının tam üst tarafta soldan sağa doğru yatay olarak giden parametrelerinin olduğu kısımlar vardır. Bu kısımların içerisinde bizlerin işine yarayacak onlarca buton sistem ve araç vardır.

Bazı araçlar sadece kesmemize, bazı araçlar çizmemize yardımcı olur. Aynı zaman da birbirinden farklı kısa yollara sahip olan gerber programımız yapmış olduğumuz bazı ufak tefek hataları basit tuş kombinasyonlarını uyguladığımız da geri alma yeteneğine de sahiptir. Düğme, dijit, ölçme ve serilme gibi birbirinden farklı ve bir o kadar kullanışlı araçları içerisinde sergileyen programımız sadece mouse yani fare kullanarak mükemmel kalıplar çıkarabileceğiniz bir programdır.

Gerber Programının Avantajları

İlk olarak söylemeden geçemeceğimiz avantajlarından bir tanesi el üretimi sırasında oluşan istem dışı hataların tamamen ortadan kaldırılmasına yardımcı olmaktadır. Yani demek istediğimiz şu ki gerber programı ile tasarımı yapılıp kalıbı çıkarılmış bir ürün seri üretime gönderildiğinde sıfır hata payı ile satışa sunulabilecek hale getirilmektedir. Bir başka avantaj ise eski zamanlar da masaların üzerinde kalemler, silgiler vasıtasıyla yapılan işlemler bir anlık dalgınlıkla heba edilebiliyor üzerine bir bardak çay dökülmesi ile çöpe gitmek zorun da kalabiliyordu.

Gerber programı ile yaptığınız bütün işlemlerden sonra basit bir tuş kombinasyonu ile kayıt ederek elektrik kesintileri bilgisayar çökmesi gibi durumlar da dahi üzerinde saatlerce uğraştığınız emek verdiğiniz işlerin başına olumsuz bir durum gelmemiş oluyor ve gönül rahatlığıyla çalışmanıza kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz. Bir diğer özelliğimiz ise ortak çalışmanız gereken işler de kişisel imzaların, yada el hassaslığının oluşmasını engelleyen birçok özelliğin bulunmasıdır.

Söylemek istediğimiz konuyu biraz daha açarsak eski zamanlar da ortak çalışılan işler de kaç kişinin çalışıldığına dair bile tahminler yürütülebiliyor iken kişilerin farklı el hareketleriyle yaptıkları çizimi farklı hale getirmesi gibi olumsuz durumlar olabiliyordu. Fakat gerber programında çizilmek istenilen çoğu durum hazır paketler yada opsiyonlar olarak sunulduğu için çizim yapmak isteyenlerin kedi inisiyatifin de yada ellerinin hassaslığına göre ortaya böyle durumlar çıkmıyor ve böylece tam profesyonel işler ortaya atılmış oluyor.

El Değmeden Yapılan Üretimin Kalitesi

Hepimizin bildiği üzere son dönemler de el değmeden yapılan üretimler bizlerin daha çok mutlu olmasına neden olmaktadır. İnsan elinin değdiği bazı meslekler zanaat adı altında mükemmel derece önemli gözükürken bazı mesleklerde örneğin gıda, kıyafet gibi pek hoş karşılanmıyor. Özellikle kıyafet sektörünün seri üretime dönmüş olması ve el değmeden üretim yapılması kullanıcılar için hoş karşılanmaya başlandı. Sebebi ise biraz önce söylediğimiz gibi tasarlanan ürünlerin seri üretimlerinin el emeği ile yapılması onlarca hatalar ve yanlış tasarımların ortaya çıkmasına neden oluyordu.

Son dönem de seri üretim alanına robotların ve bilgisayar destekli çizimlerin girmesi olası bütün hataları sıfıra indirgedi ve bizler de artık kıyafetleri podyumlarda gördüğümüz gibi birebir olan hallerini kullanabilmeye başladık. Gerber programının en son versiyonu AccuMark 11′ dir.